20 kwietnia 2024

Najważniejsze zasady dbania o siebie

Zasada 1 – Czego najbardziej potrzebujesz od życia właśnie w tej chwili?

Jest to kluczowe pytanie, jakie powinnaś zadać sobie każdego dnia. Zapamiętaj, że odpowiedzi będą się różniły między sobą. Dlatego pytaj, pytaj, pytaj siebie non stop. Nie zawsze dostaniesz w danej chwili odpowiedź, ale najważniejsze, abyś zadbała o systematyczność w zadawaniu tegoż pytania. Wszystko, co się pojawi zaraz po jego wypowiedzeniu, zapisuj. Ponad to obserwuj swoje ciało, myśli, odczucia. Pozwól, aby wszystko swobodnie przez ciebie przepływało. Nawet, jeśli to, co się pojawi, będzie dziwne, absurdalne, nieoczekiwane, bądź otwarta i pobaw się w obserwatora. SKUP SIĘ NA SOBIE, na swojej głębi, na swojej duszy. Zadbaj o siebie najlepiej, jak potrafisz.

 

Zasada 2 – Godzina w samotności

Jest to bardzo ważny punkt w natłoku dnia codziennego. Raz na 2 lub 3 dni zrób sobie dłuższą przerwę na totalne wyciszenie i wyobcowanie. Wybierz do tego konkretny dzień i godzinę i zapisz datę w kalendarzu. Nie stanie się to twoim nawykiem, ważna częścią tygodnia. Zamknij się wtedy sama ze sobą w pokoju, wyłącza wszelkie rozpraszacze (telefon, komputer) i zaobserwuj swoje myśli. Wielu ludzi boi się samotności, bo wymusza ona na nich stawienie czoła swoim lękom, obawom, słabościom.  Na co dzień starają się o nich nie myśleć i wręcz nie przyznawać do nich. Tłamszą je w sobie, głęboko zakopując. Udają, że ich nie ma. Czasami nawet próbują zagłuszyć swoje emocje oglądając telewizję, serfując bezcelowo po internecie itp. Ich ucieczka jest tylko iluzją. Emocje nie znikną same z siebie. Dopadną człowieka w najmniej oczekiwanym momencie, a wtedy wyleją się z największym szlamem, jaki można sobie wyobrazić.

Dlatego tak ważna jest GODZINA W SAMOTNOŚCI. To swego rodzaju spotkaniem z duszą. Emocje, które wtedy się pojawiają: smutek, złość, żal, lęk; są do opanowania. Przy systematycznej praktyce tej zasady uczysz się zauważać to, co dzieje się w twojej głowie, zaakceptować to i po prostu puścić. Po kilku minutach odczuwać zmianę, przychodzi spokój i harmonia. Stajesz się obserwatorem swoich myśli i uczuć, a nie dajesz się im obezwładniać. Dostrzegasz to, co się pod nimi kryje i wiesz, jak uwolnić się od całego tego natłoku. Przychodzi ci to z łatwością. Poza tym, kiedy pozwalasz sobie na przepływ emocji, zaraz po nich włącza się moc kreacji. Pojawiają się pomysły, idee, koncepcje. Twój wewnętrzny twórca zaczyna działać. Warto wtedy mieć pod ręką długopis i notatnik, aby zapisać to, co przyjdzie. Każda myśl, czy nagły zryw może okazać się przełomowym. Zapisz wszystko, nawet jeśli niektóre rzeczy wydają się abstrakcyjne, mogą kiedyś się przydać.

 

Zasada 3 – Wybaczaj sobie błędy

Dlaczego wybaczanie sobie jest takie ważne? Ponieważ zatrzymują cię w przeszłości i zjadają od środka. Pożerają twój spokój, pochłaniają energię, wyłuskują do cna twoją moc. Ciągłe wytykanie siebie błędów obniża poczucie własnej wartości i osłabia wiarę w swoje możliwości. Do tego nieodzownie włącza się poczucie winy i wewnętrzny krytyk, które to znajdują doskonałą pożywkę z tego ciągłego dokopywania sobie. 

Kiedy wybaczysz sobie poczujesz wewnętrzną wolność oraz ulgę. Zrozumiesz, ile kosztowało cię trzymanie się przeszłości. Błędy uczą nas, czego w przyszłości należy unikać. Nie mają one jednak zadania, aby katować się za nie przez resztę życia. 
Masz pojęcie, że Thomas Edison zanim wynalazł żarówkę, poniósł 10 000 porażek?! 10 ooo!!! 
A na pytanie: Dlaczego się nie poddał? 
Odparł: Nie odniosłem żadnej porażki. Po prostu odkryłem 10 000 błędnych rozwiązań.
Robi wrażenie, prawda?!
Pamiętaj, obojętnie co wydarzyło się w twoim życiu, WYBACZ SOBIE. Nie jesteś już tą samą osobą. Wtedy byłaś kimś innym i miałaś prawo podjąć taką decyzję. Być może wtedy to było najlepsze rozwiązanie. Nie katuj się tym teraz! Wyciągnij wnioski i zacznij traktuj siebie jak swojego prawdziwego, najlepszego przyjaciela.

 

Zasada 4 – Pozwól siebie na szczęście

Szczęście to wynik wewnętrznej decyzji. To Twój wybór! Podejmij go. Podejmij decyzję, że od teraz będziesz szczęśliwa.
Każdego dnia powtarzaj sobie, że w pełni zasługujesz na szczęście.
Każdego dnia mów do siebie, że możesz być szczęśliwa tu i teraz; taka, jaka jesteś właśnie w tej chwili.

Przemawiaj do siebie głosem pełnym czułości i miłości.

Pamiętaj, że jesteś swoim największym przyjacielem.
Masz prawo do szczęścia! Pozwól sobie na to. Zdecyduj teraz! JESTEM SZCZĘŚLIWA!

 

Zasada 5 – Mów to, co masz na myśli

Mów dokładnie to, co masz na myśli. Nie koloryzuj, nie kryj się za maskami osobowości, które nie mają nic wspólnego z prawdziwym tobą. Dlaczego? Ponieważ to wysysa z ciebie energię. Zamiast przyciągać do siebie ludzi prawdziwych, wspierających, wibrując fałszem ściągasz manipulatorów i cwaniaków. Tworzysz dwulicowe relacje oparte na kłamliwych oczekiwaniach.

Zawsze bądź sobą. MÓW TO, CO MYŚLISZ pamiętając, żeby przekazywać swoje słowa bez krytyki ani oceniania. Gdy ludzie poznają ciebie prawdziwego, będą w stosunku do ciebie szczerzy i autentyczni.

Teraz zastanów się, kiedy zdarzyło ci się powiedzieć coś, co nie było zgodne z tym co myślisz? Jeśli masz taką możliwość, przy kolejnym spotkaniu wyjaśnij sytuację i powiedz, co czujesz, wyjaw prawdę swojego serca.

 

 

Zasada 6 – Jeśli czujesz, że coś jest niezgodne z tobą, nie rób tego!

DZIAŁAJ W ZGODZE ZE SOBĄ. Pamiętaj, że twoje życie zależy tylko od ciebie. To ty jesteś jego kreatorką Dlatego, jeśli czujesz, że coś jest niezgodne z Tobą, nie rób tegoWycofaj się. Powiedz: To nie moje, to nie ja, to nie jest dla mnie. Działanie wbrew sobie wzbudza wewnętrzny konflikt, a ten prowadzi do pogwałcenia swoich zasad, a nawet siebie. Działanie wbrew sobie psuje relację z samym sobą. Nagle stajesz się dla siebie osobą, której nie wolno ufać, bo ulega innym, obniża swoje poczucie własnej wartości i wiary w siebie. Zawsze działaj w zgodzie z samą sobą.


Ćwiczenie:

Wypisz wszystkie rzeczy, które kiedykolwiek chciałaś zrobić, ale nie zrobiłaś ich (nie ważne, w tej chwili, z jakich powodów ich nie wykonałaś). Spójrz na ten spis z perspektywy czasu i jeśli nadal są takie czynności, które pragniesz wykonać, ZRÓB TO!

 

Zasada 7 – Odpuść to, czego nie jesteś w stanie kontrolować!

Pamiętaj, iż każda walka i zamartwianie się sprawiają, że emocjonalnie przywiązujesz się do gęstej energii, przez którą tracisz siły. ZAAKCEPTUJ RZECZY, KTÓRYCH NIE MOŻESZ ZMIENIĆ. Odpuść to, czego nie jesteś w stanie kontrolować. Pozwól odejść temu, co już ci nie służy i zrób miejsce na nowe. Skup całą swoją uwagę na tym, co możesz zmienić. W ten sposób kroczysz do przodu i rozwijasz się.

A jeśli są w twoim życiu sytuacje, którymi się przejmujesz i nie masz na nie wpływu, to do każdej z nich dopisz kilka rzeczy, które są z nimi związane i na które masz wpływ. Przekieruj uwagę, aby nie zakleszczać się w tym, co cię “trzyma”. Pewne jest, że nie masz wpływu na pogodę za oknem, ale masz już wpływ na to, jak się czujesz w tym momencie. To, jak reagujesz na dane sytuacje jest tylko i wyłącznie twoim wyborem. To Ty decydujesz, jak się czujesz. To Ty wybierasz. Dlatego odpuść, zaakceptuj i dbaj o siebie oraz swoje uczucia. Pamiętaj, że trzymanie się emocji i walka z czymś, na co nie masz wpływu, zatruwa cię.

 

Zasada 8 – Mów TAK sobie!

POZWÓL SOBIE NA MÓWIENIE “TAK”, NAWET JEŚLI TO OZNACZA POWIEDZENIE “NIE” INNYM. Gdy robisz coś wbrew sobie obniżasz poczucie własnej wartości. Zastanów się zatem, czy są sytuacje w twoim życiu, kiedy rezygnujesz z siebie i przekładasz zdanie innych ponad swoje. Dlaczego tak się dzieje? Co powoduje, że właśnie w ten sposób postępujesz? I najważniejsze: Czy to jest warte tego, abyś rezygnowała z siebie? Teraz przyjrzyj się wszystkim sytuacjom, kiedy przekładałaś zdanie innych nad swoje i zastanów się, czy może się to powtórzyć w przyszłości? Jeśli tak, to przygotuj się na to, w taki sposób, abyś mogła podjąć działanie w pełni spójne z tobą. 
Naucz się asertywności. Słowo “asertywność” w psychologii oznacza umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i poglądów z zachowaniem własnych granic i przy poszanowaniu granic innych ludzi. Jan Ferguson, autorka książki „Asertywność doskonała”, sformułowała kartę 10 praw człowieka, zgodnie z którą każdy z nas ma prawo:

  1. Prosić o to, czego chce – co nie oznacza, że musi to dostać;
  2. Wyrażać swoje zdanie, uczucia i emocje – asertywnie, czyli adekwatnie do sytuacji;
  3. Nie być dyskryminowanym;
  4. Samodzielnie podejmować decyzje i ponosić ich konsekwencje;
  5. Decydować, czy chce się angażować w cudze problemy – nie musi stale poświęcać się dla innych;
  6. Popełniać błędy i uczyć się na nich bez poczucia winy;
  7. Dostawać to, za co płaci – gdy coś kupuje czy korzysta z usług;
  8. Zmieniać swoje decyzje – rozwijamy się i nie musimy zawsze mieć tego samego zdania;
  9. Do prywatności;
  10. Odnieść sukces – nie należy pomniejszać swoich osiągnięć, tylko cieszyć się nimi.

​​​​​​​

 

Grażyna A. Adamska

Kwantowa Mentorka

Praktyk Theta Healing, Dwupunktu i nowych technik kwantowych oraz Soul Body Fusion

Konsultant Kronik Akaszy, 

Wielki Mistrz Reiki różnych systemów Reiki, nauczyciel Prosperity.

Autorka, pisarka i blogerka.

SESJE I INICJACJE

SESJE I INICJACJE REIKI

KONTAKT:

Grażyna A. Adamska

SOUL'S TRANSFORMATION LTD
137 County Road
L4 3QF Walton, Liverpool
United Kingdom
Company Number: 10393768
 
kontakt@kwantowa-mentorka.pl
tel. PL +48 660 306 118

Strona stworzona w kreatorze WebWave.